Home » Aktualności » WYSTAWA: Patron Naszej Szkoły

WYSTAWA: Patron Naszej Szkoły

WYSTAWA:

Patron Naszej Szkoły – Karol Wojtyła (1920 – 2005 )

– Jan Paweł II  ( 1978 – 2005)

Na jeden tydzień sala nr 01 w naszej szkole stała się miejscem prezentacji wystawy towarzyszącej tegorocznym Obchodom Dnia Patrona  – papieża Jana Pawła II, zorganizowanym z okazji osiemnastej rocznicy nadania szkole imienia tego ponadczasowego autorytetu. Odwiedzają ją uczniowie  kolejnych klas ze swoimi wychowawcami, a także rodzice i opiekunowie przyprowadzający i odbierający swoje pociechy.  Wśród dziesiątków wydawnictw – książek, albumów,  fotografii czy płyt znajdują się też prace uczniów wykonane na zajęciach rewalidacji pokazujące Jego myśli kierowane do dzieci oraz ukazujące kierunki pielgrzymek po świecie Papieża – Polaka. Prezentują  np. słowo papież w wielu językach.

      Wzruszającym eksponatem jest duży różaniec z czerwonych szklanych paciorków,  poświęcony i podarowany z Watykanu specjalnie do naszej szkoły.   Dostojny nastrój podczas zwiedzania podnoszą słowa wypowiadane przez dzisiejszego Świętego Kościoła Katolickiego,   podczas spotkań z rodakami i inne dedykowane mu przez twórców, utwory zaprezentowane z nagrań fonograficznych. Szczególnie chwytają za serce te wypowiadane w rodzinnych Wadowicach w 1999 r. do  młodzieży szkolnej, przywołujące Jego wspomnienia szkolne, no i te o kremówkach oraz te z ostatniej pielgrzymki Papieża  do Ojczyzny w 2002 r. Przewodnikami po wystawie są nasi uczniowie z klasy 7a Paweł Kozłowski i Janek Cieślak z kl. 7b oraz Ewa Dąbek z kl. 5c, którzy zachęcają też szkolne  koleżanki i szkolnych kolegów do wyszukania w swoim środowisku rodzinnym i społecznym osób,  które zetknęły się osobiście podczas życia z postacią Karola Wojtyły, późniejszego papieża, do spisania ich wspomnień z tych spotkań.

       Na koniec zwiedzania przewodnicy dziękują tym Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej prezentacji, a także informują zwiedzających o tym, że w Polsce jest ponad 1500 szkół i placówek edukacyjnych, którym patronuje Jan Paweł II oraz przypominają, że, PATRON  to zasłużona osoba, której imię nadawane jest jakiejś instytucji lub jakiemuś miejscu, a dla chrześcijan,  to przede wszystkim religijny opiekun kraju, miasta, diecezji, przedsięwzięcia, profesji, obiektu budowlanego, konkretnych osób, grup ludzi czy zawodów. Prawo oświatowe określa zaś, że Patronem szkoły może być osoba, której działalność i postawa może stanowić wzór osobowy dla dzieci i młodzieży, oraz która cieszy się szacunkiem i uznaniem w opinii społecznej.

      A dla naszej społeczności szkolnej –  NASZ PATRON, to nade wszystko wzór do naśladowania.

                                                                                                                                                                            J.Ch.